?מדוע חשוב לרשום נכסים

 

חוק המקרקעין קובע כי רק עסקת מקרקעין שנסתיימה ברישום הנכס נחשבת לעסקה מוגמרת. רישום הנכס בלשכת רישום המקרקעין מקנה הגנה על זכויותיו של רוכש הנכס. יודגש, כי רישום נכס בטאבו מהווה את השלב האחרון של עסקת המקרקעין ומשמעו כי בעל הנכס הוא הבעלים היחידים. עם זאת, כדאי לדעת כי במדינת ישראל יש מספר גופים אשר מנהלים את רישום הנכסים באופן שונה ויש להבדיל בין רישום קרקעות בשטחי הקו הירוק ומחוצה לו או רישום זכויות בקרקע לבין רישום דירות חדשות מקבלן ורישום דירות יד שנייה. ההתנהלות מול הגופים השונים (טאבו, רשות מקרקעי ישראל או חברה משכנת) אינה פשוטה, ויש להכיר לעומק את הליך רישום הנכסים לכן מומלץ לפנות לעזרת עורך דין מקרקעין מנוסה.

 

בעיות העלולות להיגרם ללא רישום הנכס

אדם שדירתו אינו רשומה בטאבו, במנהל או בחברה משכנת יתקשה להוכיח כי הנכס נמצא בבעלותו. כמו כן, יתקשה בעל הנכס לקבל אישור למשכנתא מהבנקים וגם יתקשה למכור את הנכס לרוכשים פוטנציאליים.

 

הבעיה המרכזית בנכסים לא רשומים היא זכויות בעל הנכס במקרקעין. כך לדוגמה, ללא רישום בטאבו של דירה חדשה מקבלן עלול הרוכש לגלות כי כונס נכסים שמונה לנהל את נכסיו של הקבלן שפשט רגל רשם הערת אזהרה על הדירה וזכותו קודמת. לכן, חובתו של כל אדם הרוכש נכס לדאוג לרישום בטאבו או לרישום הערת אזהרה בטאבו וקבלת מכתב החרגה ביחס לכל שיעבוד שחל על הפרויקט, על מנת להגן על זכויותיו ולא להניח את כספו על קרן הצבי.    

 

חשוב להדגיש, כי רישום הערת אזהרה נועד להגן על זכויות הקונה מפני צד שלישי לו חייב המוכר כסף. לאחרונה קבע המחוקק כי רישום הערת אזהרה גובר על עיקול. עם זאת, כדאי לדעת כי מאות אלפי נכסים בישראל עדיין אינם רשומים כנדרש ובעליהם חשופים לסיכונים רבים.

 

 

סיבות לעיכוב הרישום

יש מגוון סיבות העלולות לעכב רישום נכסים בטאבו, ביניהן סיבוכים בירוקרטיים בעיקר מול רשות מקרקעי ישראל. סיבות נוספות הן בעיות תכנון וחלוקה מחדש של מגרש אדמה לחלקות המיועדות לבנייה (פרצלציה), וכן עיכובים מצד קבלנים. קבלן שטרם השלים את בניית הפרויקט לא יכול לבצע רישום עד להשלמת הבנייה. חשוב לדעת, כי גם חובות לרשות המקומית וחובות מס שבח ימנעו רישום בטאבו של הבעלות על הנכס.   

 

לסיכום, ישנה חשיבות רבה ברישום זכות הבעלות על נכס, גשו עוד היום והוציאו בקלות נסח טאבו באינטרנט, ובדקו האם זכויותיכם בנכס שבבעלותכם רשומות. במידה והזכויות לא רשומות, אתם מוזמנים לפנות לעו"ד מירי כהן שתסייע לכם להפוך לבעלים הרשומים של הנכס שלכם.

 

 

 

לשאלות נוספות ומענה מיידי בתחום זה, נשמח לעמוד לשרותך בכל עת.

מאמרים