בעיות עיקריות ברישום נכסים

 

 

כאשר עומדים לבצע עסקת נדל"ן, חשוב להוציא נסח טאבו עם התחלת המשא ומתן לרכישת הנכס, וחשוב להוציא נסח עדכני נוסף לפני מעמד החתימה על החוזה. באמצעות בדיקת נסח הטאבו ניתן לאמת את זהות בעלי הנכס, ולהימנע מרכישת נכסים בעייתיים, לרבות נכסים עליהם מופיעה הערת אזהרה, עיקול או שיעבוד. אי רישום הנכס חושף מחד את הבעלים המבקשים למכור את הנכס לסיכונים רבים וקושי במכירה, ומאידך רוכשים פוטנציאלים לחוסר וודאות ביחס לזהות הבעלים ולקושי בקבלת משכנתא לשם רכישת הנכס.

 

להלן פירוט תמציתי של הבעיות שעלולות להתעורר בבואנו לרשום נכסים:

 

בעיות תכנון ופרצלציה

במקרים רבים מתברר כי הקרקע עליו עומד המבנה עברה תהליך פרצלציה, כלומר חלוקה מחדש של מגרש האדמה המשותף לכמה בעלים, אך טרם הושלמו תהליכי הרישום של הקרקע כנדרש בחוק. במקרים אלה דיירים הרוכשים נכס בבניין אינם יכולים לרשום את הבניין כבית משותף ואת הדירות כיחידות נפרדות בבניין, עד להשלמת רישום הקרקע.

 

עיכובים מצד הקבלן

אמנם החוק מטיל את האחריות לרישום הנכס בטאבו על הקבלן, אך בפועל קבלנים רבים אינם ממהרים לרשום את הנכסים כנדרש ולמעשה הם מותירים את הדיירים ללא יכולת רישום בעלותם בטאבו. בנוסף, קבלנים שטרם השלימו את הבנייה בהתאם לתכנית, לא יכולים לרשום את הנכס בטאבו ולכן גם דיירים שקונים את הנכס אינם יכולים לרשום את בעלותם. כמו כן, קבלן שפשט את הרגל ולא סיפק טופס 4 לדיירים מותיר אותם בבעיה והם יתקשו לרשום את הנכס.

 

חובות לרשות המקומית או לרשות המסים

דיירים בעלי חובות לרשות המסים או לרשות המקומית אינם יכולים לרשום את הנכס בטאבו, שכן כל עוד קיימים חובות ביחס לנכס, לא ניתן להוציא את האישורים הדרושים לשם רישום הזכויות בטאבו. יודגש, כי גם אם מקור החוב בטעות לא ניתן לרשום את הנכס, לכן חשוב למהר ולהסדיר את הנושא כדי שניתן יהיה לרשום את הנכס ולמזער את הסיכונים הכרוכים באי רישומו בטאבו.

 

סיבוכים בירוקרטיים

קרקעות רבות במדינה נמצאות בבעלות רשות מקרקעי ישראל - גוף בירוקרטי סבוך הידוע בזמני תגובה אטיים במיוחד. אמנם הממשלה עושה מאמץ בשנים האחרונות לפשט את הסיבוכים הבירוקרטיים, אך ההתמודדות מול רשות מקרקעי ישראל קשה וארוכה. בנוסף, עלולות להתעורר בעיות ברישום נכסים הנרכשים מחברות משכנות כמו עמידר ועמיגור.

 

ליווי משפטי לרישום הנכס

רכישת נכס למגורים או להשקעה כרוכה בהשקעה כספית גבוהה, ולרוב זוהי העסקה הכלכלית המשמעותית ביותר בחייו של אדם. חשוב לקבל ייעוץ וליווי משפטי לכל אורך שלבי הרכישה של הנכס, לרבות רישומו בטאבו. משרד עו"ד מירי כהן מציעה ניסיון עשיר וידע רב בעסקאות נדל"ן ומתמחה בפתרון בעיות העלולות לצוץ במהלך רישום הנכס בטאבו.

 

 

 

לשאלות נוספות ומענה מיידי בתחום זה, נשמח לעמוד לשרותך בכל עת.

מאמרים