להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלחדף הבית >> דיני ירושה וצוואה >> מהי ירושה?
 

המונח "ירושה" או "הורשה", בהגדרתו הרחבה, מתייחס לכל העברה של "דבר" כלשהו מאדם לאדם.

מונח זה מבטא את ההתנהגות החברתית של האדם, אשר צבר כח מסוים בחייו (נכסים, הון, תפקיד, תואר וכו') להעביר את כוחו הנצבר לאדם אחר, לרוב צאצאיו.
יש לציין, כי על פי הפרשנות הרגילה של המונח "ירושה" או "הורשה", העברת "דבר", לא כוללת רק העברת אובייקט מוחשי כגון חפץ מסוים, אלא אף העברת אובייקט בלתי מוחשי כגון, תכונת אופי מסוימת. עם זאת, דיני הירושה אינם עוסקים בהעברת אובייקטים בלתי מוחשיים, אלא בהעברת אובייקטים מוחשיים בלבד. כמו כן, דיני הירושה אינם עוסקים בהעברת כל האובייקטים המוחשים, אלא אך ורק בהעברת נכסים ורכוש (למשל, העברת תפקיד או תואר מסוים, היא העברת אובייקט מוחשי, אך דיני הירושה אינם עוסקים במקרים כגון אלו, כי אם רק בהעברה של נכסים ורכוש כאמור).
ניתן לכם ולומר אפוא, כי על פי חוק הירושה, התשכ"ה-1965 (להלן – חוק הירושה או החוק), ירושה היא פעולה משפטית המתייחסת להעברת רכושו של נפטר ליורש.
מהו עיזבון?
חוק הירושה, פותח בהוראה, כי "במות אדם עובר עזבונו ליורשיו" (סעיף 1 לחוק). הוראת יסוד זו קובעת בעצם את עקרון הנפילה המיידית של העיזבון ליורשים. כלומר, החוק קובע איזושהי חזקה, לפיה באין הוראה הקובעת אחרת, העזבון עובר ליורשיו.
נשאלת השאלה – מהו עיזבון?
בחוק הירושה (וכן בהצעת חוק דיני ממונות – חלק הירושה – ההולכת ומתגבשת) אינו הגדרה למושג "עיזבון". עפ"י פסיקת בתי המשפט, הוגדר עיזבון ככלל נכסי המוריש העוברים במותו אל היורש (ראה: ע"א 148/53 פיינץ ואגד נ' פלדמן, פ"ד ט 1711, בעמ' 1719). במילים אחרות, העיזבון הוא שם לציון מסת הרכוש שהניח אחריו המנוח (מ' גולדברג וי' פלומין דיני ירושה ועיזבון –מהדורה שישית – התשס"ה).
חשוב לציין, כי העיזבון אינו אישיות משפטית. דהיינו הוא אינו יכול לתבוע ולהיתבע, אלא הוא רק שם כולל לרכושו של המנוח העובר בירושה.
 
מושגים: ירושה על פי דין וירושה על פי צוואה
בהבנת מושגים אלו, אני מתעכב עוד בראשית ההרצאה. כי אלו מושגי יסוד בהבנת דיני הירושה.
בהמשך אגע במושגים אלו באופן יותר פרטני, אך עכשיו אתייחס לכך בכלליות רק לשם הידיעה הכללית.
ובכן, דיני הירושה מחולקים לשניים: ירושה על פי דין ויורשה על פי צוואה.
ירושה על פי דין, הכוונה לירושה בהתאם לחוק הירושה. כלומר, החוק עצמו קובע הוראות שונות כמו מיהם היורשים, חלקיהם בעיזבון, סדר העדיפויות ביניהם, מי יכולים לבוא במקומם וכו'.
ירושה על פי צוואה, הכוונה לירושה בהתאם להוראות הצוואה. הצוואה עצמה קובעת מיהם היורשים, מהם חלקיהם, אלו נכסים מצווים לכל אחד מהם, לעיתים אף מציינת יורשים חליפיים וכו'.
היתרון של הצוואה, ואגע בכך בהרחבה, כי היא לא נוקשה כפי החוק. היא באמת מגשימה את רצון המצווה לצוות את רכושו כראות עיניו ולא לפי תכתיביו של החוק, זאת כמובן בהגבלות מסוימות שמציב החוק. ארחיב על כך כאמור בהמשך.

 

 

Go Back  Print  Send Page

       מירי כהן עו"ד ומגשרת - נהריה - טל 049925057    0775490692  פקס- 04-9928852

      יוסי כהן בנימין עו"ד - רמת גן - טל': 050-7206162,   

צילום ועיצוב האתר: יוסי ספוזניק

לייבסיטי - בניית אתרים